Vytápění krbem s přímotopy

lada tajc
05. lis 2019 12:09 #25609
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli má někdo zkušenost s vytápěním zděného bungalovu o rozloze cca 140m2 krbem s přímotopy. Bungalov je 3+1 s garáží. Jak výkonní musí být krb a kolik přímotopů mohu připojit, jak finančně nákladné to je?
Děkuji

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
05. lis 2019 15:50 #25611
Dobrý den, na vaší otázku se vůbec nedá odpovědět, není bungalov jako bungalov, každý může ležet v jiném klimatickém pásmu a především každý může mít úplně jiné tepelné ztráty, které neuvádíte. Výkon topného zdroje a případných topných těles se odvíjí od TZ domu a TZ jednotlivých místností. OD TZ domu se též odvíjí ekonomická výhodnost jednotlivých topných zdrojů. Nutno dodat, že vytápění přímotopy, tedy čistě elektřinou je jedno z provozně nejdražších a jestli nemáte velice malé TZ domu, při stále zvyšujících se cenách EE tak maximálně 3-3,5 kW, tak bych vám vůbec vytápění pomocí přímotopů nedoporučoval a spíše byste měl mít teplovodní soustavu, kde kdykoli můžete vyměnit topný zdroj za úspornější, i kdybyste měl zatím topit elektrokotlem. Samozřejmě můžete uspořit tak, že budete otrokem krbu a co nejvíce budete topit v krbu, i když vytápění pomocí krbu nebude rovnoměrné. Výkon krbu se opět odvíjí od TZ domu, resp. TZ prostoru, který bude vytápět. Jestli se jedná o dobře zaizolovanou novostavbu s dobrými okny, tak bungalov bez rekuperace o vnitřní ploše cca 140 m2 může mít TZ třeba kolem 4 kW, což znamená, že většinu topné sezóny byste pokrýval TZ kolem 2 kW a prostor, kde bude krb by měl TZ ještě menší, v tom případě by i krb měl mít co nejmenší výkon, maximálně 3-4 kW, by se část domu rychle nepřetápěla. Co se týká výkonu případných přímotopů, pak vám stačí podle TZ místností přímotopy jen o výkonu několika stovek wattů a do nějakého velkého otevřeného prostoru dát třeba dva. Krb bych bral jen jako záležitost pro radost a když už byste se rozhodl pro vytápění čistou elektřinou, tak bych dal alespoň do největšího otevřeného prostoru klimatizaci, což je v principu TČ vzduch/vzduch, v létě chladí v zimě levně vytápí alespoň část domu a při otevřených dveřích se část tepla dostane i dále, klimatizace má rychlou návratnost a dost ulehčí nákladům za vytápění. Nic ale o vašem domě, mimo to, že je to bungalov, nepíšete a při větších TZ byste měl volit nějaké tepelné čerpadlo za rozumnou cenu.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
05. lis 2019 22:48 #25616
Možná by bylo zajímavé vědět, co vás vede k volbě přímotopů? Je to jen kvůli pořizovací ceně nebo jsou v tom ještě nějaké jiné důvody? Protože přímotopy mají jen samé nevýhody, jediná výhoda je nízká pořizovací cena, což je ale velmi krátkozraké uvažování nad vytápěním domu, které asi nebudete po pár letech chtít předělávat. Protože ono ani nijak jednoduše předělat na jiný typ vytápění nepůjde a jste prakticky až do další velké rekonstrukce odkázáni na vytápění pomocí těch přímotopů.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.