Podlahové vytápění

Gali
23. úno 2019 16:18 #24417
Zdravím, máme tepelné ztráty 5,6 KW a máme také v plánu elektrické podlahové kabely zalité v anhydritu. Plus krbová vložka jako doplněk. Má někdo zkušenosti s touto kombinací ?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
23. úno 2019 17:02 #24418
Dobrý den, kombinaci el. vytápění a obyčejného krbu je celkem běžná věc, ale mne spíš překvapuje, že při vašich TZ vám nevadí volba čistě el. vytápění bez možnosti výměny topného zdroje v budoucnu. Ty TZ už jsou na čistě el. vytápění docela velké, aby vám nemile nepřekvapily provozní výdaje za vytápění, při TZ kolem 6 kW už se vyplatí pořídit nějaké TČ za slušnou cenu. Další věcí je, že zpravidla při takových TZ a kombinaci el. vytápění a obyčejného krbu je problém s výpočtem PENB a jeho limitem neobnovitelné primární energie. PENB už máte vyhotovený ? Kolik bude v domě osob a čím budete ohřívat TV ?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Gali
23. úno 2019 17:10 #24419
Plyn tam nebudeme mít. TČ jsme nechtěli skrz velké pořizovací náklady. Když nám to jeden ING počítal tak by měly být provozní náklady 20 tisíc s ohřevem vody za rok. Obytná plocha bez garáže je 150m2.
PENB nemáme ještě, ale projektant říkal že nebude problém. V domě zatím 2 ale v budoucnu do 4 let budeme 3-4 osoby. Ohřívat TV buď bojler s TČ a nebo elektrický bojler, to ještě nejsem rozhodnut. Co by jste doporučil? Děkuji

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
24. úno 2019 12:29 - 24. úno 2019 12:32 #24422
Zdraví, vezmu to postupně:
1) Co to znamená velké pořizovací náklady, o jaká částce se bavíme ? Není potřeba, obzvláště při vašich TZ, pořizovat ty nejdražší značky na trhu, slušné TČ s inverterem o nominálním výkonu kolem 8 kW i s ohřevem TV se vším až po dovedení k rozdělovači podlahovky seženete za cenu kolem 160-170 tis., stačí poptat značky jako LG, Samsung, Panasonic nebo Fujitsu.
2) Neznám podrobnosti o vašem domě, jen tu vnitřní plochu a nevím, zda máte dobře spočítané TZ domu, ale 5,6 kW může být odpovídající. Jestli tedy platí tato hodnota TZ, tak při vytápění elektřinou a ohřevu TV pro tři osoby vám vycházejí celoroční náklady na provoz domu (vytápění + ohřev TV + ostatní spotřeba + paušální platba) při tarifu D57d cca 40.000,-Kč a se zvyšující cenou EE to půjde nahoru, nevím, kde vzal nějaký ING těch 20.000,-Kč, to vychází jen za samotné vytápění bez toho ostatního a jako celková částka je to nesmysl. Mimochodem pro porovnání s TČ vzduch/voda by to bylo celkově cca 22.000,-Kč. Zeptejte se toho ING, zda za vás bude platit ten případný rozdíl oproti těm jeho 20 tis., mám podezření, jestli to není prodejce nebo podporovatel el. podlahovek.
3) Jsem si téměř jist, že při TZ 5,6 kW a kombinaci el. vytápění + obyčejný krb + el. bojler, vám nemůže projít výpočet PENB limitem neobnovitelné primární energie a jestli vám někdo tvrdí, že není problém, tak asi bude kouzlit s čísly a papír snese všechno, jen to nebude úplně podle pravidel. Projít to může jedině s krbem s výměníkem, ale takové řešení z mnoha důvodů do novostavby nedoporučuji (problémy s přehříváním a přebytky tepla, nutnost pořádné AKU nádrže, v konečném důsledku drahé a nekomfortní, u vás by to stejně nešlo, když chcete kabely do podlahy). Dále by to prošlo s tou klimatizací, případně něčím úsporným pro ohřev TV, viz. další bod.
4) Když se rozhodnete pro jakoukoli variantu bez TČ, pak lze ohřev TV řešit něčím úspornějším, než je el. bojler, ale to se většinou vyplatí až od 4 osob a výše nebo když už předem víte, že budete mít velkou spotřebu TV. Existují celkem levné bojlery s vestavěným TČ, ale jsou jen do objemu 100 litrů a nemají řešené přepínání nasávání a vysávání vzduchu mezi interiérem a exteriérem podle venkovních teplot, takže všechno teplo potřebné k ohřevu TV si berou z interiéru, tedy z toho, co natopíte tou uvažovanou el. podlahovkou, takže se žádná úspora nekoná. Modely s vyřešeným nasáváním a vysáváním vzduchu a většího objemu jsou většinou od 35.000,-Kč a výše, COP je kolem 2. To už mi přijde jako lepší možnost klimatizace napojená přes výměník na zásobník TV, kde dosáhnete průměrný COP kolem 3: baxx.cz/deleny-ohrivac-teple-vody-swh-200ir-swh-35era . Nevím, jak je váš dům moc členitý, ale kdyby se jednalo o bungalov s nějakým velkým otevřeným prostorem, tak čistě teoreticky by šlo vytápění ještě řešit kombinací el. vytápění (stejně bych ale doporučoval vzhledem k vašim TZ teplovodní s elektrokotlem, kdy můžete v budoucnu změnit topný zdroj) a obyčejné klimatizace za cca 25 tis., kterou dáte do toho největšího otevřeného prostoru, jedná se v principu o TČ vzduch/vzduch, v létě by chladila v zimě levně topila, zbytek, kam by teplo nedosáhlo, byste dotopil elektřinou.
Poslední úprava: 24. úno 2019 12:32 od Jiří Kubíček.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Sifo
27. úno 2019 11:48 - 27. úno 2019 11:48 #24453
Topit to bude. Samozřejmě. Otázkou je za kolik :-) Osobně bych šel do teplovodní podlahovky. Zde je možné zdroj tepla vyměnit. Jinak dva reálné domy s elektrokotlem, ele.boilerem a teplovodní podlahovkou. Plochy cca okolo 105-110m2. TZ cca 3,7 a 4,5 kW. Celková spotřeba EE od 26-32 tis. Kč za poslední cca 3 roky. Takže těch 40 tis. Kč, jak psal Jirka u tvého domu, bych viděl naprosto reálně za celou EE.


Byl jsem na Infotermě a bylo tam dost vystavovatelů TČ (Mazur, Hotjet, Nordline atd), která asi nejsou tak známá, nic méně vzhledem principu TČ, bych se toho vůbec nebál. A cenově to může být velmi zajímavé.
Poslední úprava: 27. úno 2019 11:48 od Sifo.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří
28. led 2020 20:07 #25911
Dobrý den, mám prosbu na pana Kubíčka a nechci zbytečně zakládat další vlákno. Stavíme bungalov, zastavěná plocha 200 m2, vytápěná plocha 135 m2 + garáž. Zdivo máme 30 Porotherm dryfix + 16 cm polystyren, bez rekuperace. V domě budou min. 3 osoby. Projektant nám vypočítal TZ na 7,9 kW, což mi přijde hrozně moc. V projektu máme elektrické topné kabely, ale nakonec mám z toho strach a vidím to spíše na elektrokotel a teplovodní podlahové topení + krb. Mohl byste mi prosím kouknout na TZ, protože hodnota 7,9 kW mi opravdu přijde ustřelená.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
29. led 2020 13:20 #25914
Dobrý den, záleží na tvaru domu, klimatickém pásmu, zda budete mít rekuperaci atd., ale 7,9 kW na 135 m2 vytápěné plochy je dost nepravděpodobné, předpokládal bych hodnotu maximálně 5 kW, ale třeba ještě méně. I kdyby byla vytápěná i ta garáž, tak by to bylo hodně. Neznám podrobnosti toho výpočtu, ale zpravidla je problém ve výpočtu TZ větráním, kdy mnoho projektantů počítá s hodnotou intenzity větrání v domě 0,5 1//h a v některých místnostech ještě více, pak vycházejí nereálné velké TZ větráním a tím i celého domu, nejreálnější průměrná hodnota u RD je 0,3 1/h. Takže jestli chcete ověřit TZ a spočítat nějakou reálnou hodnotu, bylo by dobré, kdyby už byl vyhotoven PENB, z toho se to dopočítává velice rychle, stačí mi dodat tyto informace: celkové měrné TZ prostupem v jednotkách W/K uvedené v pravém dolním rohu tabulky s konstrukcemi a jejich plochami (nejlépe ofotit celou tabulku), kde bude dům stát, zda bude mít rekuperaci, čistou vnitřní plochu celé vytápěné zóny a světlou výšku stropů.

Jinak nevím, zda je to k smíchu nebo pláči, ale navrhovat při TZ 7,9 kW topné kabely je buď hloupost nebo totální neznalost, nepřál bych vám pak platit ty náklady za vytápění, navíc nechápu, jak pak může vycházet výpočet PENB, protože nemůžete a to ani s obyčejným krbem splňovat limity neobnovitelné primární energie. Při takových TZ je též nesmysl pořizovat elektrokotel a teplovodním vytápěním a krb s výměníkem, a to z mnoha důvodů, o kterých se nyní nebudu rozepisovat. V tomto případě je jednoznačná volba, a to tepelné čerpadlo za rozumnou cenu.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří
29. led 2020 14:14 - 29. led 2020 15:02 #25915
Dobry den,
dum bude stat v oblasti s mirnym podnebim (Ostrava-Bartovice, teplotni oblast -15 C), bez rekuperace, cista vnitrni vytapena plocha je prave tech 135 m2 (bez garaze, kde je naprojektovan primotop, ale jestli ho tam dame nevim, zase at nejde pres zed zima do loznice) a svetla vyska je 2.75 m.
Přílohy:
Poslední úprava: 29. led 2020 15:02 od Jiří.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
29. led 2020 17:07 #25916
Dobrý den, nevím, kde jste vzal vnitřní plochu 135 m2, když podle toho zaslaného půdorysu je vnitřní plocha vytápěné zóny 169,6 m2 ? Dále se mi nelíbí rozměry ochlazovaných konstrukcí v té tabulce z PENB, ale jestli je vnitřní plocha vytápěné zóny 169,6 m2, pak nemůže být ochlazovaná plocha s tropu a podlahy 171,5 m2. Neznám přesné půdorysné rozměry domu, ale energeticky vztažná plocha a tedy plocha podlahy a stropu by měla být něco kolem 200 m2 (bez garáže). Když tedy budu počítat těch 169,6 m2, pak vychází vnitřní objem vzduchu kolem 466 m3 a TZ větráním bez rekuperace při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h cca 1,8 kW. TZ prostupem nyní nevím, jaké jsou, protože v té tabulce jsou evidentně chyby a bez půdorysných rozměrů domu nemám jak alespoň přibližně ověřit, jaké by měly být správné rozměry ochlazovaných konstrukcí. Taky by to chtělo dodat sílu izolace v podlaze a ve stropě a z čeho je postavena ta stěna dělící garáž a obytnou část domu, abych ověřil i správnost součinitelů prostupu tepla. Mimochodem kdybyste garáž nevytápěli a tedy by se nepodílela na TZ domu, pak by bylo dobré zateplit i tuto dělící stěnu. Takže k těm 1,8 kW TZ větráním zatím mohu je připočíst TZ cca 4,5 kW prostupem, když vezmu ten celkový údaj měrných TZ z té tabulky, kde jsou ale chyby. Zatím to tedy vychází 6,3 kW, ale chtělo by to odstranit chyby a výpočet upravit.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří
30. led 2020 07:09 - 30. led 2020 07:10 #25921
Dobry den,
vnitrni uzitna plocha 135 m2 (+ garaz 29 m2) je vypocitana z pudorysu, ktery prikladam. Pocital jsem to samozrejme podle vnitrnich kot, bez zdi, nevim kde pan projektant prisel k cislum jaka jsou v tabulce. V podlaze bude 15 cm polystyren a ve strope bude 40 cm foukane izolace s parotesnou folii.
Přílohy:
Poslední úprava: 30. led 2020 07:10 od Jiří.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
30. led 2020 10:12 - 30. led 2020 10:14 #25923
Dobrý den, takže oprava. Ty plochy v tom předchozím půdorysném plánu domu budou pravděpodobně plochy i se zdivem, i když zpravidla se u půdorysných plánů uvádějí jen čisté vnitřní plochy. Když jsem tedy prošel nový půdorys i s rozměry, vyšla mi vnitřní plocha celé vytápěné zóny 137,4 m2 a vnitřní objem vzduchu cca 378 m3, což už je skoro ta plocha, co jste uváděl vy, rozdíl je jen drobný, počítal jsem všechny místnosti, ale chybička nastat mohla, není to však důležité, abych to celé znovu kontroloval. Při této ploše a objemu vycházejí TZ větráním bez rekuperace při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h a teplotách -15°C/21°C cca 1,45 kW. Ta tabulka s konstrukcemi z PENB už bude pravděpodobně správná, takže TZ prostupem jsou 4,45 kW a celkové reálné TZ vycházejí cca 5,9 kW. Někdy mohou TZ ve výpočtu projektantem o něco vyrůst např. díky větší započítané intenzitě větrání, ale z praxe vím, že ta intenzita 0,3 1/h je nejreálnější. Dále se při návrhu topného systému musí taky počítat s nějakou výkonovou rezervou navíc. Ještě bych k tomu doplnil, že když budete temperovat garáž, pak budou TZ samozřejmě vyšší než 5,9 kW, orientačně třeba o cca 1 kW. Jestli ale garáž vůbec vytápět nebudete, pak bych vřele doporučil zateplit tu dělící stěnu ze strany garáže, TZ domu vám to sníží o cca 0,3 kW, takže byste pak byl na 5,6 kW, ale hlavně byste zvýšil vnitřní povrchovou teplotu té dělící stěny a tím byste omezil možnost kondenzace a tvorby plísní na této stěně. Jinak stále platí, co už jsem psal, při vašich TZ bych vám kombinaci elektrokotle a krbu s výměníkem vůbec nedoporučoval, o důvodech třeba příště, kdybyste chtěl.
Poslední úprava: 30. led 2020 10:14 od Jiří Kubíček.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří
31. led 2020 08:09 #25930
Moc dekuji za pomoc pane Kubicek :)

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.