Vytápění a ohřev Tv

HUGO
10. dub 2019 19:42 #24703
Už několikrát zde bylo toto téma rozebíráno,ale stále nemám jasno jak vyřešit vytápění.Do stavby jsme šli s myšlenkou vytápění i ohřev el.kotlem+sporák na pevná paliva v obýváku/kuch.koutě. Projektant nám pak řekl ,že nám to nevyjde a navrhl k tomu sporáku tepelný výměník.To zapracoval i do projektu.Nyní však narážíme na názory,že to není vhodné a vadí nám i fakt,že už nebude možné sporák využívat při výpadku el.energie jako náhradní zdroj tepla,na ohřev vody...atd.Řešíme co s tím.Plocha podlahy je 90 m2.Topení podlahové .Stavba z Heluz 50,z venku nezatepleno.TZ prostupem 3,7a větráním2,6.Prosím zkuste navrhnout,poradit… Díky Hugo

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
10. dub 2019 23:56 #24704
Dobrý den, jednak je potřeba uvést kolik bude v domě osob a hlavně upřesnit reálné TZ domu. Jestli jsem to dobře pochopil, tak máte bungalov o vnitřní ploše vytápěné zóny 90 m2, což je takový menší domek, tedy jestli to tak souhlasí. Nevím, v jakém jste klimatickém pásmu, jaký je půdorysný tvar domu a jak je zateplena podlaha a strop, ale nějak se mi nezdají TZ prostupem, ty by měly být u novostavby při takové ploše domu menší, maximálně do 2,5 - 3 kW a úplný nesmysl jsou ty TZ větráním 2,6 kW. Když vezmu 90 m2 a světlou výšku cca 2,6 m, byl byste na vnitřním objemu vzduchu vytápěné zóny 234m3, což znamená TZ větráním při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h cca 0,9 kW. Intenzita 0,3 1/h je taková nejreálnější u RD, je to dlouhodobě ověřeno a je tato hodnota dokonce u RD pevně přednastavena u některých SW nástrojů pro výpočet PENB. Samozřejmě lze zadat i vyšší hodnoty, takže dost často se stává, havně, když vám TZ počítá nějaká topenářská firma, že zadá všude minimální intenzitu 0,5 1/h a v některých místnostech celých 24 hodin dokonce až 1,5 1/h, třeba v koupelně, kde se sice přechodnou chvíli větrá více, ale určitě né celý den. Pak mohou vyjít takové nesmysl, jako TZ větráním 2,6 kW o domku o ploše 90 m2, s realitou to ale nemá vůbec nic společného. TZ domu lze lehce ověřit podle PENB, ale 6,3 kW u domu vaší velikosti je dost nepravděpodobné, takové TZ mají běžné novostavby dvakrát tak větší.

Bez reálných TZ domu se tedy nikam dále nehneme a je velice pravděpodobné, že TZ domu budou do 4 kW. Projektantovi asi nevychází bez výměníku limit neobnovitelné primární energie, ale dávat do takového domku o malých TZ, kdy většinu topné sezóny budete pokrývat jen poloviční TZ, než výpočtové, a místnost se zdrojem bude mít ještě menší TZ, zdroj na pevná paliva s výměníkem, považuji osobně za chybu. Je to celé nekomfortní, hrozí přetápění domu, budete potřebovat pořádnou AKU nádrž, abyste zachytili alespoň nějaké přebytky tepla,a celkově je to nakonec i investičně drahé. Jestli chcete nějaký zdroj na pevná paliva, tak jen pro radost a s malým výkonem. Limity neobnovitelné primární energie se dají řešit úplně jinak a s plným komfortem, ale o tom případně až po upřesnění TZ domu.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od HUGO
26. dub 2019 19:54 #24750
Děkuji za odpověď,
chtěl bych upřesnit ty věci k domu. Bydlet tam budeme 3osoby,dům bude stát 6km od Prostějova tzn.relativně teplá oblast. Ty TZ domu jsem kontroloval v projektu a je to tam psané tak jak je uvedeno v původním dotazu. Pro jistotu vložím do přílohy jak tvar domu a rozměry ,tak TZ domu z projektu. Představovali jsme si co nejjednodužší ovládání topení i ohřev vody.

This browser does not support PDFs. Please download the PDF to view it: Download PDF

This browser does not support PDFs. Please download the PDF to view it: Download PDF

Ještě k tomu domu -dům obdélník se zakomponovanou garáží a představěnou zimní zahradou. Oboje nevytápěné(garáž jen při velkých mrazech udržovaná nějakým přímotopem).Předem děkuji za nějaký návrh HUGO
Přílohy:

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
28. dub 2019 09:18 - 28. dub 2019 15:13 #24752
Dobrý den, už je celkem jasné, proč vám někdo spočítal TZ celkem 6,3 kW. Prohlédl jsem si ten výpočet TZ a půdorysný plán domu, nekontroloval jsem úplně každé číslo, zda je správně spočítáno, ale důvody těch TZ 6,3 kW při vaší původně uváděné vytápěné ploše 90 m2 jsou jasné:
- Jeden z hlavních důvodů těch vysokých TZ je ten, že máte do výpočtu TZ započítané TZ i garáže temperované na 5°C a zimní zahrady temperované na 10°C, jestli ale v těchto prostorách žádný topný zdroj nebude a nebudou se temperovat, pak není žádný důvod to započítávat do TZ domu, v případě, že ano, pak je vytápěná i energeticky vztažná plocha podstatně větší, než kdyby tyto prostory vytápěny nebyly (vnitřní plocha vytápěné zóny bez těchto prostor vychází 97,3 m2).
- Druhý hlavní důvod je ten, že máte v celém domě mimo garáže započítanou intenzitu větrání 0,5 1/h, což navyšuje TZ větráním. Norma sice takovou intenzitu povoluje, tedy povoluje určitý rozsah, ale v naprosté většině normálně užívaných RD je nejreálnější hodnota intenzity větrání 0,3 1/h.
- Třetí hlavní důvod, který vám TZ navyšuje je právě ta garáž. To, že je započítaná do TZ domu už jsem sice psal, ale zde je hlavně započítaná intenzita větrání 3 1/h, takže i při temperování na 5°C vám pak jen samotné TZ větráním garáží vycházejí 1,1 kW, celé TZ garáže pak přes 1,4 kW. Jestli v garáží nebude žádný topný zdroj a nebude se garáž temperovat, je nesmysl tyto TZ do celkových TZ započítávat a už vůbec nechápu, proč někdo počítal u garáže s tak vysokou intenzitou větrání.

To jsou tedy důvody, které vám navyšují ty celkové TZ domu, ale je tu ještě jeden opačný problém toho výpočtu. Máte špatně spočítané TZ podlahy na zemině, u které je špatně započítaný redukční činitel a TZ podlahou jsou ve skutečnosti přibližně dvakrát tak větší, než je uvedeno v tom výpočtu. Nevím tedy, co platí, ale měl byste upřesnit síly izolací v podlaze a zda bude nebo nebude temperovaná ta zimní zahrada a garáž. Udělal jsem jen takový rychlý přepočet TZ, kdy jsem navýšil TZ podlahou, ubral na průměrnou intenzitu větrání 0,3 1/h a úplně z výpočtu vyřadil temperování garáže a zimní zahrady a TZ pak přibližně vycházejí na 4 kW, což byl ten můj původní předpoklad. Ještě bych doplnil, že jste na rozhraní mírného a středního klimatického pásma a s nadm. výškou 224 m.n.m. bych už skoro řekl, že spíše v mírném pásmu, což by znamenalo, že vaše reálné TZ bez té garáže a zimní zahrady by byly někde kolem 3,7 kW. Je tedy potřeba některé věci a TZ domu upřesnit, protože jinak se volí systém vytápění při TZ 3,7 kW a jinak při TZ přes 6 kW.
Poslední úprava: 28. dub 2019 15:13 od Jiří Kubíček.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od HUGO
30. dub 2019 18:44 #24758
Dobrý den,děkuji Vám pane Kubíček, že se zaobíráte tímto problémem, i podle počtu shlédnutí ,je vidět, že to je problém mnoha lidí. K té podlaze doplňuji zateplení bude 100mmEPS GREY. Spodní část domu bude mít zateplený sokl také100mm. Zimní zahrada vytápěná nebude(je situovaná na jih,takže tam bude dostatečné teplo a to aby se částečně od té zahrady ohříval i obývací pokoj-tedy podle mého názoru),garáž snad jen při velkých mrazech nějakým přímotopem-nebo myslíte,že by bylo vhodné tam dát pár trubek podlahového topení?Jaký vliv na vytápění by mělo, kdyby ta garáž nebyla vytápěná vůbec(sousedí s obývacím pokojem)?Zeď mezi garáží a obývákem bude z 30 HELUZ UNI.

Ještě potom zcela reálný dotaz. Pokud my tady společně nějak to topení vyřešíme s tím, že jsou ty tepelné ztráty jiné než vypočítal projektant, co si s tím počít. Udělat nový výpočet ztrát a s tím i jiné řešení vytápění (tedy nějakou změnu na stavební úřad)?
Velmi děkuji za případnou odpověď HUGO

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
05. kvě 2019 15:08 - 05. kvě 2019 15:12 #24768
Dobrý den, po upřesnění těch údajů platí, že reálné TZ vašeho domu bez vytápění garáže a zimní zahrady jsou do 4 kW (úplně přesně jsem to nepočítal, odchylka bude v řádu 0,1 - 0,2 kW). Nějak bych moc nepočítal s tím, že v zimní zahradě bude v zimě teplo, možná tak chvíli přechodně v době, kdy bude svítit na zahradu slunce, ale určitě to nebudou teploty jako ve vytápěné části domu a už vůbec nepočítejte s tím, že vám ta zahrada bude v zimě nějak ohřívat obývací pokoj. Co se týká garáže, ta je jako taková zateplená a jestli ji budete nějak temperovat, je jen na vás, ale trochu by to navýšilo TZ domu. Osobně bych ji vůbec nevytápěl a podlahové topení bych tam už vůbec nedával (bylo by potřeba navýšit izolaci v podlaze a na temperování by vám bohatě stačil nějaký nízkoteplotní radiátor napojený přímo na rozdělovač podlahového topení, takže by šla do něj voda s teplotou jako v podlahovce, pro jednoduchost celé topné soustavy je dobré zachovat jednotnou teplotu topné vody). Takže pak by zbývalo jen rozhodnutí, zda na straně garáže zateplit nebo nezateplit tu dělící stěnu z Heluzu UNI 30. Odpověď na to není jednoznačná, když ji nezateplíte a garáž nebude vytápěná, budu TZ vytápěné části domu o cca 0,15 kW větší, což je celkem zanedbatelné a navíc díky o trošku větším únikům tepla do garáže bude v zimním období v garáží malinko větší teplota. Nebudu počítat, o kolik přesně, ale orientačně to bude v řádu 1-2°C. Nebo ji zateplit můžete, v tom případě bych použil cca 10 cm EPS, ale má to zateplení pouze význam v případě, že tu garáž vůbec vytápět nebudete, snížíte tím TZ vytápěné části domu o těch cca 0,15 kW a o o něco se vám zvýší vnitřní povrchová teplota té dělící stěny, takže se posune případný rosný bod na vnitřním povrchu této stěny. Význam by to mělo hlavně v případě, že by byl u té stěny přiložený nějaký nábytek, zmírnilo by se tím nebezpečí tvorby kondenzátu a plísní u stěny třeba za skříní. Osobně být to na mě, tak bych tu dělící stěnu zateplil, rád TZ smysluplně co nejvíce minimalizuji.

Takže buď garáž nebude vůbec vytápěná a ještě bude zateplená ta dělící stěna, takže TZ domu budou někde mezi 3,7 - 4 kW, nebo garáž temperovat trochu budete, aby tam bylo nejméně těch 5° - 10°C (osobně si ale myslím, že je to zbytečné, a že i bez temperování to pod nulu pravděpodobně vůbec nepůjde ani v mrazech, ale když už se pro to rozhodnete, dejte tam nízkoteplotní radiátor napojený na rozdělovač podlahovky), pak TZ domu budou přibližně o 0,5 kW vyšší (je nesmysl počítat s intenzitou větrání v garáži 10x větší než v domě, ale kdybyste tam tolik větral a ještě tu garáž temperoval, tak si ještě cca 1 kW připočtěte navíc). Nový výpočet TZ je celkem zbytečný, stejně se nic nového z něj nedozvíte a stavebnímu úřadu je to jedno, jestli TZ budou papírově 4 kW nebo o něco vyšší. Nakonec zvolený systém vytápěný byl měl být jen správně uveden ve výpočtu PENB, kde by měla být též přizpůsobena energeticky vztažná plocha a vůbec celý výpočet tomu, zda bude do toho zahrnuta i ta garáž. Jakou variantu tedy budete nakonec volit: vůbec nevytápěnou garáž a zateplenou dělící stěnu - TZ pak do 4 kW, temperovanou garáž s běžným větráním jako v domě - TZ do 4,5 kW, nebo temperovanou a hodně odvětrávanou garáž - TZ do 5,5 kW ?
Poslední úprava: 05. kvě 2019 15:12 od Jiří Kubíček.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od HUGO
06. kvě 2019 19:44 #24776
Dobrý den,tak jsem pročetl Vaše doporučení a nejvíce se přikláním k nevytápěné garáži. Jen s tím rozdílem ,že bych nezateploval tu dělící stěnu(možná do budoucna- podle toho jak to bude fungovat).To větrání udala p.projektantka, takže jsem to jako laik nijak neřešil, ale vestavěnou garáž mám i dnes a nikterak zde větrání řešeno není(samostatná pod bytovým domem -plně uzavřená), takže si také myslím, že nějaké enormní větrání je zbytečné. Pokud to zase není nějak nutné z ohledu požární či jiné bezpečnosti....U té dělící stěny bude jen nízká televizní stěna a ta kamna, tak snad plísně a jiné nebudou hrozit.
Zkuste tedy navrhnout co s tím, aby to bylo co nejjednodužší, jsme už střední generace a extra moderním technologiím moc nehovíme. Díky HUGO

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
08. kvě 2019 11:41 #24790
Dobrý den, to znamená, že reálné TZ vašeho domu při vnitřní ploše vytápěné zóny 97,3 m2 budou někde mezi těmi 3,7 - 4 kW, takže většinu topné sezóny budete pokrývat aktuální TZ do 2 kW. Zde bych určitě nevolil jakýkoli systém s krbem nebo s kamny s výměníkem. Celé to vyjde draho a bude to nekomfortní, bude hrozit přetápění části domu a budete potřebovat pořádnou AKU nádrž, navíc jak píšete, stejně byste si v kamnech nebo krbu nezatopil při výpadku elektřiny, takže jestli krb nebo kamna, tak jen něco pro radost, bez výměníku a s malým výkonem. Jak to ale celé vyřešit, abyste splnil i limity neobnovitelné primární energie, rozumné návratné možnosti jsou podle mne tyto:

1) rovnou do domu pořídit nějaké levné TČ vzduch/voda s ohřevem TV a chlazením do podlahy, např. by vám stačil inverter zančky LG o nominálním výkonu 6-8 kW, podle mne za celkovou cenu kolem 150 tis. to lze sehnat
2) dům vytápět elektřinou (je jedno, zda třeba přímotopy, el. podlahovkou, olejovými radiátory nebo elektrokotlem s podlahovkou - zde by byla výhody možnosti výměny topného zdroje v budoucnosti) a do největšího otevřeného prostoru v domě dát obyčejnou levnou klimatizaci, což je v principu TČ vzduch/vzduch, v létě může chladit, v zimě ve velké části domu levně vypomůže s vytápěním, zbytek dotopí elektřina, ohřev TV by se řešil podle počtu osob buď obyčejným el. bojlerem nebo v případě 4 osob a více bojlerem s vestavěným TČ (je nutné ale vyřešit přepínání odtahu a nasávání vzduchu mezi exteriérem a interiérem) nebo pomocí klimatizace napojené přes výměník na zásobník TV: baxx.cz/deleny-ohrivac-teple-vody-swh-200ir-swh-35era (bude to mít lepší průměrný COP než bojler s vestavěným TČ)
3) první možnost, ale s tím, že do domu dáte ještě pasivní rekuperaci, tím se vám ještě o něco sníží TZ a navíc můžete čerpat dotaci v programu NZÚ pro novostavby v oblasti B0: www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/rodinne-domy-vystavba/ , v této oblasti podpory nemusíte řešit potřebu tepla na vytápění, takže to nemusí být pasiv ani NED blížící se pasivu, ale jsou tam přísné limity neobnovitelné primární energie, takže hlavní topný systém nemůže být čistě elektrický, ale je potřeba nějaké to TČ, dostanete ale celkovou dotaci 185 tis., ve všech těch třech případech samozřejmě můžete navíc přidat nějaký ten krb nebo kamna bez výměníku pro radost

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od HUGO
14. kvě 2019 06:29 #24811
Dobrý den,
děkuji za odpověď a možnosti co s tím dělat. Jak jsem pochopil , tak nyní musím oslovit opět projektanta, nebo nějakého specialistu na PNB štítky a nechat ho to přepracovat a to pak doložit ke kolaudaci.Jen doufám,že se na ty výpocty bude dívat jako Vy a ne jak nám to spočítala naše projektantka.Za vše díky HUGO

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
14. kvě 2019 07:30 #24812
Dobrý den, musíte tomu zhotoviteli PENB sdělit, že garáž a zimní zahrada nebudou vůbec vytápěny a nemají být započítány do energeticky vztažné plochy. Jinak zpravidla při výpočtu PENB je u RD přednastavena intenzita větrání pro dům jako celek 0,3 1/h, takže ani to by nemělo být nadhodnoceno.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od kalinkab
15. kvě 2019 08:19 #24814
Dobrý den, jsme na začátku projektu, nicméně se již teď potácíme s problémy, Chtěli jsme El. kotel + krb s výměníkem (dům bude mít 100m2) nicméně bylo nám řečeno, že od 1.1.2020 budou přísnější pravidla, tak prý nám Elektrokotel neschválí...Chceme také Ytong 375 a nechceme zateplovat, a to nám taky neprojde (přitom všude píší, že tento ytong je zbytečné zateplovat, že ty tepelné ztráty nejsem až tak vysoké). Hodně mi přijde, že prostě firmy chtějí co nejvíc prodat...a už nám cpou tepelné čerpadlo...

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
15. kvě 2019 10:31 - 15. kvě 2019 10:39 #24816
Dobrý den, zatím nevím, jaké budou nové normové požadavky např. na součinitele prostupu tepla a neobnovitelnou primární energii pro všechny novostavby RD od roku 2020, ale pravděpodobně to bude znamenat, že všechny nové RD už budou muset být pasivní (nebo blížící se pasivu), tedy též s hodně malými měrnými TZ (k tomu bude uzpůsoben tvar domu, masivnost zateplení atd.) a navíc budou ještě přísnější limity neobnovitelné primární energie, takže bude potřeba do domu vrážet nenávratné technologie, které bude potřeba po jejich dosloužení obměňovat. Vymýšlí to EU, se selským rozumem to nemá nic společného a je to celé postavené na hlavu. Nějaké rozumné limity a normy by být měly, např. bych souhlasil s tím, že veškeré nové domy by měly být minimálně v nízkoenergetickém standardu, ale neměl by být nucen člověk dávat do domu nenávratné technologie a měl by mít nějakou svobodu v rozhodování, zda bude chtít dům pasivní nebo třeba "jen" ten nízkoenergetický. Do značné míry to tedy není tím, co chtějí firmy, ale tím, co nařizuje směrnice EU, takže vlastně ani nemáte jinou možnost, než zateplovat i zdivo, které to vlastně nutně ani nepotřebuje a dávat do domku s malými TZ tepelné čerpadlo. I když musím dodat, že ten původní záměr dávat do domku o ploše 100m2 krb s výměníkem též považuji za chybu (dům bude mít velice malé TZ a většinu topné sezóny jen poloviční než výpočtové, co byste dělal s těmi přebytky tepla, byla by potřeba pořádná AKU nádrž a i tak by byly části domu přetápěné, celé by to bylo drahé a nekomfortní, to už rovnou můžete pořídit nějaké levnější TČ).
Poslední úprava: 15. kvě 2019 10:39 od Jiří Kubíček.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.